zmiana położenia obrazka

eMCe shared this question 13 years ago
Answered

1. Czy możliwa jest zmiana położenia drzewka w dołączonym pliku, tak by pokrywało się z odcinkiem AB. Chodzi mi o to, by przy zmianie kąta w tym pliku drzewko zmniejszało się i zwiększało i by jego najwyższy punkt pokrywał się z punktem A.

2. Nie bardzo wiem też dlaczego przy kątach 90st, 180st itd coś dziwnego wypisuje mi przy tg i ctg - może ktoś z Państwa ma koncepcję :-) No chyba, że się gdzieś pomyliłam :-)

https://ggbm.at/545367

Comments (2)

photo
1

Pierwszy problem można rozwiązać wprowadzając wektor przesunięcia, którego długość będzie się zmieniała proporcjonalnie do długości odcinka AB. Opiszę jak zrobiłem to w przesłanym pliku.

Ustawiłem kąt alfa na 45 stopni. Przesunąłem punkt A na współrzędne (4,4). Odcinek AB miał wtedy długość 4. Będzie to nasza długość wzorcowa tego odcinka. Obserwacją "na oko" ustaliłem, że obrazek trzeba przesunąć o 2.1 w lewo. Wprowadziłem więc wektor v=Wektor[(2.1,0),(0,0)] * Długość[Wektor[A,B]]/4. Następnie w ustawieniach obrazka zmieniłem położenie odpowiednich narożników na A+v i B+v.

Co do problemów z obliczaniem tg i ctg, to wynikają one najprawdopodobniej z zabezpieczeń przed błędem dzielenia przez zero. Trzeba dla każdej z tych funkcji wprowadzić dodatkową zmienną tekstową, która będzie wyświetlała wartość funkcji albo słowo "niezdefiniowany" dla problematycznych :wink: kątów.

https://ggbm.at/545371

photo
1

Bardzo dziękuję za odpowiedź i opisanie rozwiązania problemu. Zauważyłam, że drzewko dobrze wygląda dla kątów (0st, 180st) potem odjeżdża od odcinka.

© 2023 International GeoGebra Institute