Zasady umieszczania plików GeoGebra w WIKI i nie tylko

k.winkowska.nowak shared this question 11 years ago
Needs Answer

Chciałam przypomnieć, że informacje, które umieszczamy na WIKI i w ogóle na Internecie powinny podlegać zasadom uznawania praw autorskich. Nie wszystko co jest na internecie jest bezpańskie - wiele rzeczy powstało na skutek wysiłku bądź autorskiemu geniuszowi osoby twórcy. Wiele rzeczy przepada w masie wzalemnych odnośników, czy zasady ,,copy/paste" .

Sama GeoGeogebra jest chroniona prawami opisanymi tzw. Creative Commons: http://creativecommons.pl/ http://creativecommons.org oraz GNU http://www.gnu.org/ (jest to opisane w Licencji GeoGebry) co dla przeciętnego użytkownika oznacza, że GeoGebrę można wykorzystywać dla celów niekomercyjnych a już np. w sprzedawanych podręcznikach czy innych sprzedawanych publikacjach trzeba się kontaktować z autorami GeoGebry by uzyskać od nich pozwolenie na ustalonych przez nich zasadach.

Warto o tym pamiętać również przy wykorzystaniu konstrukcji GeoGebry i starać się podać źródło pliku wraz z linkiem na podobnych zasadach jak w publikacjach np. naukowych.

Przy okazji proszę zwrócić uwagę, że na przykład materiały tłumaczone na stronie GeoGebry jak np. Szybki Start zostały spolszczone na podstawie oryginalnych materiałów w języku angielskim i podani są zarówno autorzy oryginalnego dokumentu jak i tłumacze.


Podobnie niech będzie na naszym WIKI - proszę korzystać z materiałów do woli bo przecież jest w interesie polskiej edukacji wprowadzanie wysokiej jakości darmowego oprogramowania do polskich szkół! :)

© 2021 International GeoGebra Institute