Zależności dwóch prostych

Globi shared this question 7 years ago
Answered

Witam!

Dopiero rozpoczynam swoją przygodę z GeoGebrą. Chciałem stworzyć program, który pokazywałby zależności między prostymi. Wiem, jak utworzyć dwie proste, których parametry można zmieniać za pomocą suwaków. Dalej należałoby stworzyć jakąś tabelę, w której w zależności od zmiany parametrów wyświatlałoby się "Proste nie mają punktów wspólnych, są równoległe." czy "Proste mają jeden punkt wspólny, są prostopadłe.". Czy w GeoGebrze da się w ogóle wykonać takie działanie (miałoby to działać trochę jak if w C++)?

Pozdrawiam

Comments (3)

photo
1

Można wykorzystać polecenie Jeżeli[], które należy umieścić w pustym polu formuły dostępnym z listy rozwijanej Obiekty po otworzeniu okienka edycji dla narzędzia Tekst.


Po wybraniu pustego pola formuły wpisujemy w nim formułę:

Jeżeli[a==-1/a_1,"Umieszczamy tu zdanie o prostopadłości", Jeżeli[a==a_1,"Tu umieszczamy zdanie o równoległości","A tu zdanie o przecinaniu się prostych, które nie są prostopadłe"]]

photo
1

Dziękuję Agama, sam zdążyłem wpaść na drugie podane przez Ciebie rozwiązanie, ale proste wydaja się bardziej przejrzystsze. :) Jak będzie jednak wyglądała ta negacja i jak opisać przypadek, w którym proste się pokrywają i mają nieskończenie wiele punktów wspólnych?

photo
1

Poradziłem sobie, dziękuję za pomoc! :)

© 2021 International GeoGebra Institute