wersja 4.4 - narzędzie "pióro"

Szymon shared this question 9 years ago
Answered

dzisiaj zapoznałem się z najnowszą wersją GeoGebry (4.4 z 6 grudnia 2013) i okazuje się, że mój problem z piórkiem,który poruszyłem w poprzednim wątku to mały pryszcz - dla "piórkowców" naturalnie. Płynność odręcznego (matematycznego) pisania GeoGebra straciła już przy przejściu do Widows7 (nie dokładałem tej uwagi do omawianej, bo myślałem, że to wina systemu, niestety nie), ale jak zainstalowałem najnowszą wersję, to nawet kropki nie da się już postawić, ponieważ przy stawianiu nowej poprzednia znika :(.


W świecie apletów dzieją się cuda, to prawda, niemniej służą one co najwyżej jako UZUPEŁNIENIE omawianych zagadnień, do przeprowadzenia rzetelnej lekcji z porcją nowych zagadnień i bieżącym odpowiadaniem na zadawane pytania oraz zauważane problemy nauczycielowi (mistrzowi) zawsze potrzebna była "kreda" i tego nic nie zmieni, zresztą nie ma takiej potrzeby. Nie mam zatem pojęcia, dlaczego to narzędzie tak kuleje. Przecież wymuszenie równoległego używania GeoGebry z innym "piszącym" programem skurczy zbiór jej użytkowników niemiłosiernie, to już jest zauważalne. W moim środowisku wszyscy zastanawiają się na innymi programami, o nowych szkoleniach nie ma mowy.


Drodzy użytkownicy, co można zrobić z tym tematem? Jest on naprawdę poważny.

Comments (1)

photo
1

Analizując obudowę programu, wydaje się, że trzeba tu kosmetycznego zabiegu (wykonanego przez Twórców programu), aby po naciśnięciu narzędzia Pióro, na pasku stylu pokazała się ikona do włączenia/wyłączenia Położenia bezwzględnego na ekranie, tak jak to jest dla np. narzędzia Tekst. Gdy obiekt Stroke już istnieje, to po jego uaktywnieniu ta ikona się ukazuje.

Oczywiście jeszcze wygodniej by było, gdyby można było ustawić w Zaawansowanych stałą cechę dla tego narzędzia, zależnie od potrzeb użytkownika: Położenie bezwzględne na ekranie włączone bądź wyłączone, tak jak to Pan, Panie Szymonie pisał na samym początku.

Póki co, jak sobie radzić z tym, że nie można ustawić z góry i na stałe Położenia względnego? W momencie, gdy chcemy zawartość aktualnego widoku przesunąć w górę, zaznaczamy obszar, na którym znajdują się nasze wszystkie Stroke, i klikamy w ikonkę Położenia bezwzględnego na ekranie, znajdującą się na pasku stylu, aby wyłączyć położenie bezwzględne. Jeśli w zaznaczonym obszarze będą znajdowały się obiekty, dla których nie ma możliwości przełączania Położenia bezwzględnego na ekranie, to tej możliwości dla obiektów rysowanych (Stroke) nie będzie.


Co do punktu, który znika. Wydaje się, że znika, aby możliwa była taka rzecz: przy aktywnym narzędziu Pióro, po kilkukrotnym kliknięciu myszą w różnych miejscach Widoku Grafiki (nie pokazują się żadne ślady), a na końcu kliknięciu z przesunięciem, rysuje się łamana. Niby Pióro, a można rysować jakby od linijki.

© 2023 International GeoGebra Institute