Trzy pytania

eMCe shared this question 11 years ago
Answered

Witam,

i może zapytam :)

1. Czy da się zablokować powiększanie obszaru roboczego skrollem? Strasznie to denerwujące, bo wiecznie rozjeżdżają mi się obiekty jak zapomnę je osadzić.

2. Czy można jakoś duplikować wstawiane obiekty? Tzn. czasem potrzebuję dwa niemal identyczne z drobną zmianą. Duplikowanie by bardzo ułatwiło pracę.

3. Czy można zmodyfikować pojedyncze pole wyboru pod kątem kroju czcionki i wielkości? Nie chodzi mi o globalną zmianę.

Comments (5)

photo
1

Spróbuję odpowiedzieć, lepsi fachowcy od GeoGebry poprawią jeśli się mylę.


Pyt. 1 - Niestety nie, przynajmniej ja nie znalazłem takiej opcji w menu. Można natomiast spróbować skorzystać z opcji Standardowy widok w menu kontekstowym, które pojawia się po kliknięciu obszaru grafiki prawy klawiszem.


Pyt. 2 - Znowu mogę zaproponować tylko zastępcze rozwiązanie. Jak mam wstawić wiele bardzo podobnych obiektów, to nie korzystam z narzędzi, tylko z pola wprowadzania. Wstawiam obiekty za pomocą poleceń.


Pyt. 3 - Rozmiar i styl czcionki można zmieniać tylko dla obiektu typu tekst. Reszty dotyczy tylko globalna zmiana. Można ewentualnie rozwiązać to wiążąc ze sobą obiekt typu pole wyboru (bez opisu) z wstawionym osobno tekstem.

photo
1

Odp. 1 i Odp. 2 - szkoda, że nie ma tego w opcjach po prostu może warto pomyśleć o tym w kolejnych wersjach.


Odp. 3 - o tym nie pomyślałam - dziękuję. Zawsze mi się wstawiała etykieta do pola wyboru, nie pomyślałam, że mogę ją usunąć.

photo
1

Jeśli chodzi o wstawianie podobnych obiektów to można podświetlić opis obiektu w Oknie Algebry i wprowadzić do pola wprowadzania by edytować.

Inny sposób - bardzo ciekawy i tu jest już wykorzystanie bardziej zaawansowanych własności GeoGebry i Arkusza - załaczam bardzo prosty przykład...

https://ggbm.at/541165

photo
1

Rewelacyjny sposób z tym arkuszem :D . Wypróbowałem.

photo
1

Znalazłem jeszcze jeden sposób "kopiowania" obiektów. Można sobie stworzyć narzędzie do tworzenia wielokrotnie wstawianych obiektów.

© 2020 International GeoGebra Institute