Przesuwanie tekstu z "piórka"

Szymon shared this question 8 years ago
Answered

mam pytanie, w wersji 4.0 można było przesuwać całość tekstu napisanego przy pomocy piórka, w nowych wersjach jest to możliwe tylko chwytając każdy zapisany w ten sposób obiekt osobno. Czy ktoś wie jak przesunąć całość przy użyciu ikony "skrzyżowanych strzałek"?


pozdrawiam

Szymon

Comments (9)

photo
1

właściwie, to chodzi mi o to jak można wyłączyć domyślne ustawienie "bezwzględne położenie na ekranie", to załatwi problem.

photo
1

Mogę zaproponować takie rozwiązanie:


Po stworzeniu kilku tekstów za pomocą "piórka", nacisnąć w Widoku Algebry tytuł PenStroke, po czym odhaczyć na Pasku Stylu: Położenie bezwzględne na ekranie - zostanie odhaczone dla wszystkich zaznaczonych tekstów. Można teraz użyć narzędzia "Przemieszczaj obszar roboczy" (skrzyżowane strzałki).


Jeżeli potem zostaną stworzone następne teksty za pomocą piórka, to:


1. zaznaczyć tytuł PenStroke, potem na pasku stylu Położenie bezwzględne na ekranie (wszystkie "piórkowe teksty" dostaną położenie bezwzględne)

2. powtórzyć czynność z pkt. 1. - wszystkie "piórkowe teksty" pozbędą się położenia bezwzględnego.


(Powyższe rozwiązanie w zastępstwie wyłączenia domyślnego Położenia bezwzględnego, które (wydaje mi się) w tej wersji GeoGebry nie jest możliwe.)

photo
1

dziękuję za odpowiedź, przy czym takie rozwiązanie w warunkach prowadzenia lekcji jest strasznie uciążliwe; nie wiem dlaczego tak się stało w nowej wersji, przecież normalna lekcja (nie zabawa z GeoGebrą) bardzo mocno wykorzystuje to narzędzie - jest to zastąpienie kredy, czy flamastra.


Drugi problem, to brak możliwości pisania piórem w widoku grafika2...?


pozdrawiam

photo
1

Też spotykam się z czymś takim, że nowsza wersja programu jest "gorsza" od poprzedniej. Wtedy czekam jakiś czas na poprawki dotyczące tego co "się zepsuło", a póki co, korzystam z wersji poprzedniej.


Zgłoszę problem dalej.


Ja korzystam z tablicy interaktywnej, ale tam nie ma możliwości przesuwania tekstów, a co najwyżej zlikwidowania od razu wszystkich (bądź wymazania fragmentów gumką).

photo
1

To znaczy, że GeoGebra nie daje takich samych możliwości na każdej tablicy interaktywnej? Używam teraz wersji 4.0 i lekcje prowadzi się rewelacyjnie. Od tego roku każdy uczeń będzie mógł używać tego programu ze swojej ławki :D

photo
1

Źle mnie Pan zrozumiał. Miałam na myśli teksty tworzone za pomocą pisaka na tablicy interaktywnej. Te można tworzyć i bez GeoGebry.


Ale widzę, że to już w ogóle nie wchodzi w grę, jeśli komputer ma mieć przed sobą każdy uczeń. W obliczu takich perspektyw - brak możliwości przesuwania tekstów wydaje się być błahostką. Jeśli Pan nie będzie zwracał uwagi na niedogodność, żadnemu uczniowi nawet nie przyjdzie do głowy, że trzeba narzekać. :D

photo
1

Przesłałem Pana uwagi na forum angielskojęzycznym. Czekam na odpowiedź.

photo
1

Czy są znane jakieś szczegóły dotyczące rozwiązania problemu?


pozdrawiam

photo
1

Niestety, nadal bez odpowiedzi

© 2021 International GeoGebra Institute