problem z eksportem to karty pracy

mrower shared this question 9 years ago
Answered

Cześć,

zmagam się od wczoraj z problemem wyeksportowania pliku GeoGebry do karty dynamicznej pracy. Używam systemu Mac OS X, eksportowanie testowałem w GeoGebrze wersji 3, 4.2 i 5. Problem jest takiej natury: gdy znajduję pliki na GeoGebratube to normalnie mogę je oglądać w przeglądarce Safari i Firevox (oznacza to, że mam zainstalowaną Javę). Gdy próbuję wyeksportować pliki GeoGebry do dynamicznej karty pracy otwiera mi się przeglądarka z informacją, że nie mam javy i mam ją zainstalować, jak próbuję instalować znowu mam komunikat, że mam javę w wersji jaką próbuję zainstalować i tak w kółko. To jakieś sprzeczne z tym, iż mogę normalnie przeglądać pliki, które są umieszczane w sieci. Może ktoś mi pomoże rozwiązać tę zagadkę?

Comments (7)

photo
1

Piszesz, że możesz przeglądać w Safari i Firefox. Wnioskuję, że masz więcej niż jedną przeglądarkę na swoim komputerze. Być może jest tak, że gdy eksportujesz plik jako Dynamiczną kartę pracy otwiera się automatycznie jakaś inna wersja przeglądarki, w której już oglądać pliku nie możesz. Domyślam się jednak, że program nagrał już tę Dynamiczną kartę pracy, więc we właściwej przeglądarce będzie ją można oglądać. Zrób tak:

Wyeksportuj plik jako Dynamiczną kartę pracy; sczytaj link do tej Dynamicznej karty pracy; zamknij tę przeglądarkę, która nie spełniła swojego zadania czyli podaje informację, że nie masz Javy; otwórz sprawdzoną przeglądarkę, w której oglądałeś pliki na geogebratube; wpisz link w pasek adresowy tej przeglądarki; zaakceptuj.

photo
1

Tylko właśnie kłopot polega na tym, że w Safari działają mi pliki GeoGebry z tube, a te eksportowane bezpośrednio z GeoGebry nie działają. Właśnie problem polega na tym, że w obu przeglądarkach (innych nie mam) jest to samo. Działa coś z "zewnątrz" nie działają lokalne wyeksportowane strony :=] Może coś z Javą na Mac OS X jest nie tak, ale sam nie wiem, wszystko pozostałe mi działa, co potrzebuje Javy...

photo
1

Aha, w tym samym oknie, co domyślnie otwiera mi Safari karty pracy, mogę nie zamykając otworzyć coś z Tube i działa. A moja karta pracy nadal nie działa :(

photo
1

To może tak:

1. Jeśli masz stały dostęp do internetu, opublikuj swój plik.ggb na geogebratube. Będzie działało jako "coś" z Tube ;)

2. Jeśli chcesz koniecznie mieć tę Kartę pracy u siebie zgłoś się do fachowców:

a) informatyk (na pewno coś poradzi, bo ja też miałam jakieś kłopoty z wyświetlaniem Kart pracy właśnie, a teraz wszystko działa)

b) http://forum.kopi.edu.pl/

(patrz: https://www.geogebra.org/fo...)

photo
1

Wszystko mnie zaskakuje z tą javą. Wygenerowane karty pracy u mnie w GeoGebrze w ogóle nie działają nawet na Windows. Muszę mieć wersję offline ponieważ w pracowni matematycznej nie mam połączenia z internetem, dlatego też walczę o te karty pracy. Nie jestem jakimś laikiem komputerowym, ale najwyraźniej nie wiem jak coś ustawić w trakcie eksportu (mam zaznaczoną tylko opcję Javascript). Testowałem eksport z użyciem HTML5 i to działa po uruchomieniu karty pracy, ale witryna z apletem zdecydowanie gorzej się prezentuje; czcionki nie są wygładzone i część informacji zastępowana jest jakimiś anglojęzycznymi komendami. Próbowałem wyłączać zaporę sieciową, to nic nie daje. W ogóle nie ma związku z tym, czy te aplety działają, czy nie. Testowałem na wielu wersjach archiwalnych i na żadnej, ale to na żadnej nie działa mi zwyczajny eksport do kart pracy. Javę mam najnowszą. Jakieś jeszcze pomysły?

photo
1

O mały postęp. Ściągnąłem wersję Web i po eksporcie działa mi w przeglądarce Firefox, a nie działa w Safari. To chociaż to dobre, bo w pracy mam Firefox, mam nadzieję, że i tam mi zadziała :) Swoją drogą, to naprawdę dziwne. Ten sam plik GeoGebry eksportowany w wersji instalacyjnej i web do karty pracy - w pierwszym przypadku karty pracy nie działają, w drugim działają. I bądź tu człowieku mądry.

photo
1

Za ten postęp: :D (przepraszam za poprzednią emotikonkę - znalazła się tu przez pomyłkę)

A czy koniecznie muszą być Karty pracy? Może do pracowni zostawić pliki .ggb?

Karta pracy różni się od pliku .ggb głównie tym, że nie można tworzyć niczego od siebie (chyba, że damy taką możliwość).

Można ograniczyć dostępność uczniów do Menu i Narzędzi w pliku .ggb odhaczając odpowiednie opcje: Opcje/ Zaawansowane/ Ustawienia/ Układ

Ale i tak problem został rozwiązany. Gratulacje!

© 2022 International GeoGebra Institute