geogebrada cizimler

shaymardanova shared this question 11 years ago
Answered

geogebra programını yeni inceliyorum. bazı sorularım var, bu programda koordinat duzleminde 2 nokta yerlestirdiginizde bu noktalardan gecen dogruyu cizip, denklemini yazıyor program. Peki noktaları yerleştirsek parabol cizmeyi ve bu parabolun denklemini yazmayı da yapıyormu? sayfa altında giris diye bir kısım var, bu kısmı hangi amacla ve nasıl kullanabiliriz, buraya denklemi yazarsak program cizim yapacakmıs gibi dusunuyorum ama bir turlu programın istedigi formatta yazamadım surekli gecersiz girdi diye hata veriyor, nasıl yazabilirim? bu konularda yardımcı olabilir misiniz?

Comments (2)

photo
1

Anladığım kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.

1. Bildiğim kadarıyla iki nokta ile parabol tanımlanamıyor. Ama üssteki menülerden 7. yi incelerseniz, elips, hiperbol, parabol 5 noktadan konik oluşturma gibi seçenekler var. Orada bir nokta ve bir doğru ile parabol oluşumu var, işinize yarayabilir.

2. Alttaki giriş kısmından formül yazılabiliyor ama çarpı için yıldız veya boşluk kullanmalısınız ve sadece denklemi yazın, y=... veya f(x) gibi isimler vermeyin program bunu kendisi hallediyor.

Örneğin: X^2+3*x-1 gibi.

Ayrıca sağ alt köşede komut bölümünde de (açık değil ise görnümden komutu seçili hale getirin) pek çok komuta ulaşabilirsin.

Komutu seçtikten sonra F1 tuşu ile komutun kullanımı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Kolay gelsin.

photo
1

Öncelikle bir "merhaba" diyerek başlamak istiyorum cevap gönderime.


GeoGebra kullanımı konusunda yeni sayılırım, fakat, GeoGebra'nın potansiyelleri epey yüksek, yani, birçok kişinin bile henüz bilmediği, kullanmadığı veya pek haberi olmadığı algoritmalar, fonksiyonlar, komutlar var içerisinde kullanılabilecek.


Şahsen ben, şimdilik, bazı "Doğrusal Cebir" işlem veya grafiklerini GeoGebra ile yapabiliyorum... Buna bazı "Fonksiyon" veya "Parabol Denklemleri"ni de dahil edebilirim... "Teğet Denklemi", "Tepe Noktası Hesabı", "Birinci veya İkinci Türevlerle Hesaplamalar"... Programı ne kadar verimli kullanabileceğiniz, daha çok sizlerin Matematik, Geometri, Fizik gibi konularda olan bilginize ve hayal gücünüze bağlı olduğu gibi, biraz da denklem kurabilme becerilerinize ve GeoGebra'nın sözdizimine aşina olmanızla ilgilidir... Sınırlarınız epey geniş yani... :)


Gönderimi amatörce de olsa planlayıp hesapladığım örnek bir soru grafiğiyle bitirip, sizlere de kolaylıklar diliyorum.5e1b55d82324bbc8339b1ff394929576

© 2023 International GeoGebra Institute