argumenty funkcji sinus

michalsol shared this question 9 years ago
Answered

Witam,

jestem trochę zdziwiony działaniem funkcji trygonometrycznych.

Mianowicie, bo wpisaniu funkcji y=sin(x) wykres pokazuje, że funkcja przyjmuje wartość 1 dla argumentu pi/2, a nie dla argumentu 90.

Jak zrobić, aby sinus wynosił 1 dla kąta 90.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Comments (7)

photo
1

y=sin(x°)

photo
1

Dziękuję :)

Korzystając z okazji chciałbym się spytać czy jest jakaś różnica pomiędzy wersją instalowaną a tą uruchamianą z WebStart.

Pozdrawiam.

photo
1

Wersja WebStart automatycznie się aktualizuje, instalowana nie.

photo
1

Ja mam inny problem z funkcją sinus:

chciałbym wydrukować tą funkcję ale tak aby na osi y jednostka była 1 i odległość od 0 do 1 równa 1cm, a na osi x jednostka była pi/2 lub pi i odległość była również równa 1 cm. Co zrobić aby uzyskać taki efekt?

photo
1

Trzeba ustawić odpowiednią proporcję pomiędzy osią X i osią Y.

W GeoGebrze 3.2 uruchamiamy polecenie Opcje/Widok grafiki. W zakładce Osie znajdujemy na dole dwa pola opisane OśX : OśY. W pierwszym polu wpisujemy π.

W GeoGebrze 4.0 uruchamiamy polecenie Opcje/Ustawienia. Klikamy przycisk Widok Grafiki. Z zakładce Podstawowe są dwa pola opisane OśX : OśY. W pierwszym polu wpisujemy π.

photo
1

Właśnie tak próbowałem, ale cały czas wychodzi mi że 1 na osi y jest w odległości π cm lub π/2 cm i tak samo na osi x. Trzeba zrobić tak żeby był stosunek osi X:osi Y = 1:1/π (wtedy wykres powinien mieć mieć takie właściwości jakie potrzebuje) tyle że to mi się przestawia na ustawienie oś X:oś Y = π:1

photo
1

Dodatkowo trzeba jeszcze ustawić proporcje w podglądzie wydruku w polach Miara w cm na 1 : 3.14159.

To już sprawdziłem w wersji 4.0, bo 3.2 już nie mam.

© 2020 International GeoGebra Institute